| Processor | AMD Ryzen 9-6900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 inch Display | |
| Graphics Card | AMD Redeon RX 6600S Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD | |
| Battery | 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Legion Slim 7 |
|---|---|
| Model | Legion Slim 7 |
| Price | Tk 203,171 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Yes |
|---|
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | FHD Plus IPS, anti-glare with Dolby Vision, Free-Sync, G-Sync, 300 nits, 165Hz |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 15.9-17.9mm x 356mm x 252mm / 0.6-0.7 x 14.02 x 9.92 |
|---|---|
| Body Weight | 1.9 kg (4.2 lbs) |
| Body Build | Aluminum body with Slate Grey fabric cover |
| Body Color | Storm Gray, Onyx Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9-6900HX |
| Generation | No |
| Ram | 16 GB DDR5 4800MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 4 GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Polymer (Li-Po) battery |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | 2x 2 W Harman |
|---|---|
| Loudspeaker | 2x 2 W Harman speakers with Nahimic Audio |
| 3.5mm Jack | Nahimic Audio |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wifi 6E (6GHz) AX211 2x2 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | 1x USB4 with DP 1.4 and PD 135W, 1x USB-C 3.2 Gen 2 with DP 1.4 and PD 135 W, 2x USB-A 3.2 Gen 2, HDMI 2.1 video output, 4-in-1 SD card reader, e-shutter switch, audi jack |
| Other Features | 16 GB DDR5 4800MHz |
|---|
Excellent value.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →